Historie Kouzelné hůlky

Moorcock Michael

Černý drahokam
Amulet šíleného boha
Meč úsvitu
Kouzelná hůlka

Po ôsmich rokoch sa príbeh Čarovného žezla (Runestaff, česky ako Kouzelná hůlka) uzavrel. Prvé vydanie prvého dielu tetralógie totiž vyšlo v roku 1993, kým druhé vydanie, spolu s ostatnými dielmi príbehu vyšli až teraz – v lete 2001. Nuž, čakali sme… A myslíte, že sa nám to vyplatilo? „Hawkmoon sa choulil v loďce, zatímco D'Averc stál na přídi a pískal veselou píseň, přestože mu vodní tříšť bičovala tvář.“ Áno, presne tak – osem rokov sme čakali na vyvrcholenie príbehu hrdinov, ktorých nezlomí nepriateľ, počasie a ani osud. Aj keby tým osudom malo byť Čarovné žezlo – magický predmet z dávnych časov, spred Tragického milénia…

Podklad príbehu je jasný – v postkatastro­fickej Európe (mágia sa mieša s vedou) útočí Granbretan na zvyšok civilizácie. Padá štát za štátikom, polia stoja v plameňoch a kameň hradov steká v páľave. Kosti černejú v popole a živí preklínajú bohov za to, že ich nechali nažive. Krutý a šialený Granbretan ničí a páli. Vzdoruje mu len jedno maličké grófstvo – Brass, vedené grófom rovnakého mena. Brass, jeho dcéra Yisselda a starý priateľ Bowgentle zakladajú osnovu príbehu, do ktorej sa časom vpletú iné nitky – biele, čierne, šedé, nitky krátke, dlhšie, zauzlené – osnova je základom príbehu, ktorý je typický pre Michaela Moorcocka (Elric z Melniboné). Farebný svet, bizarný vo svojej veľkoleposti, nespútané postavičky, občas šialené vo svojom konaní – dáte si ešte kúsok tripu? Do príbehu sa pripletá kölnske knieža Hawkmoon, jeho nepriateľ na život a na smrť barón Meliadus z Granbretanu, trpasličí potomok bulharských obrov (paradox, čo?) Oladahn, duchaplný a nevypočítateľný Huillame D'Averc, a ďalší a ďalší… Divokú rieku deja stráži len Čarovné žezlo a jeho sluha – Rytier v Černi a zlate – ale ani oni neprispievajú k logike, vysvetleniu, alebo nebodaj zmyslu ságy. História Čarovného žezla je fantasy podobná knihe Jack, Pán Stínů Rogera Zelazneho – je to farebný príbeh s atmosférou, ale bez nosnej línie, zmyslu. Niekomu to chutiť bude, niekto bude sklamaný…

Prvý diel tetralógie načrtol základy deja. Ukázal šialený Granbretan a jeho protivníkov. Občas naznačil prítomnosť niekoho veľkého v pozadí – odhrnul pár závojov, ktoré chránili Čarovné žezlo. Ríše ako Muskovia, Asiakomuna, Amarehk lákali. A mágia v postkatastro­fickom svete pôsobila chutne, čitateľ sa mohol tešiť na odhaľovanie tajomstiev v závere. No… nestalo sa tak. Druhá a tretia kniha boli o hľadaní čarovných predmetov (Červený amulet, Meč úsvitu), kniha posledná o finálnom strete. Autor však nevysvetlil, prečo boli predmety čarovné, prečo boli dôležité, prečo mali akúsi tajomnú moc, nevysvetlil… nič! Po dočítaní poslednej strany štvrtého dielu som ostal s tak trochu poklesnutou sánkou – takto TO skončilo?!! Zdalo sa mi to nefér, rovnako, ako sa mi zdal nefér nedotiahnutý Jack, Pán Stínů oproti Amberu. Jednoducho, Michael Moorcock napísal príbeh pre efekt, atmosféru a nechal čitateľa naprázdno prehltnúť. Vzrušujúce bizarnosti sveta, ktorý prišiel po akejsi budúcej vojne (z nášho pohľadu), bizarnosti ostali neodhalené. Nedozvieme sa, ako sa prenášal hrad Brass do iných dimenzií, prečo v paralelnom svete požierali ľudí akési zvláštne roboty, kto ukryl do Meča úsvitu bojovníkov Légie úsvitu, kto… prečo… ako…? Veľa otázok, žiadna odpoveď. Bol som sklamaný – príbeh sám až natoľko kvalitný nebol. Škoda vyplytvaného potenciálu, i keď to LSD muselo autorovi chutiť ;-)

Hodnotenie – 7/10 (originálne, bizarné, no nedotiahnuté do konca)

Historie Kouzelné hůlky (4 diely), Moorcock Michael, fantasy (Laser, Černý drahokam (The Jewel in the Skull), Amulet šíleného boha (The Mad God's Amulet), Meč úsvitu (The Sword of the Dawn), Kouzelná hůlka (The Runestaff), obálky Martin Zhouf, 2001, cena á 99 Kč)


12. júla 2001
Rastislav Weber