Ostrovy čarodejů

Drake David

Ďalší cyklus sa začína. Ďalší autor podľahol módnej vlne tisícstranových príbehov, ktoré so sebou nesú tisíce dolárov. Vymyslel si svet, postavy, vzal klasický príbeh boja zlých a tých lepších a pridal trošku originality. Zamiešal a začal písať. A nezastavil sa, kým nepovedal všetko, za čo mu ešte dali peniaze. V tejto knihe sa dozviete o svete Ostrovov skutočne všetko, od výroby loďky z jedného stromu až po fakt, že čúrať proti vetru je hlúpe a nepríjemné…

Aj keď ma prvý diel cyklu Pán ostrovov dosť príjemných vlastností, hneď na úvod musím spomenúť tie zlé. Resp. tú najhoršiu: za celých 420 strán príbehu sa nedozviete, o čo vlastne ide! Neviete, kto je zlý, kto dobrý, proti komu sa bojuje, prípadne za čo sa bojuje. Postavy si jednoducho žijú svoj život, ktorý sa im začína komplikovať, no neviete prečo sa tak deje. Aj keď je to prvý diel cyklu, očakával som viac informácií. Na začiatku knihy JE akýsi prológ, no je to len pľuvanec proti vetru, nevysvetlí nič, nedá vám žiaden záchytný bod. Akurát predstaví postavy, ktoré sa v celom prvom diele neobjavia (420 strán, pamätajte)! Zvláštny prístup k čitateľovi. Možno originálny…

Ku kladným stránkam knihy patria postavy. Sú vytvorené veľmi dobre, sú to obyčajní ľudia s trošku neobyčajnými vlastnosťami. Aj keď sa David Drake nevyhol fantasy klišé (hrdinovia musia byť prostáčikovia, z ktorých sa vykľujú králi a princezné), dal svojim postavám ducha a slobodnú vôľu. Konajú tak, ako si myslia, že je správne. A to je dobre, takéto postavy prirastú čitateľovi k srdcu, napriek ďalším „vylomeninám“, ktorých sa autor dopustil. Garric, ktorého ovláda duch kráľa Ostrovov, Cashel so svojou vílou Mellie, čarodejnica Tenoctris a bývalý zabijak a súčasný pustovník Nonnus… a ďalší a ďalší… budete sa o nich báť a držať im palce.

Okrem postáv je kladom príbehu pozornosť, ktorú autor venoval detailom. I keď to nemusí vyhovovať každému čitateľovi, ja som sa celkom bavil tým, ako hrdinovia vysvetlili „technológiu“ chovu oviec, výroby loďky vypálením kmeňa, tkania látok či zabíjania okovanou palicou. Lakonická poznámka, často uprostred boja, je osviežujúca – občas sa dalo vycítiť, že autor svoj príbeh nebral až tak vážne, ako by sa zdalo. To bolo dobré…

No k tomu horšiemu patrí spôsob rozprávania. Autor zrejme absolvoval ten istý workshop ako väčšina súčasných spisovateľov nekonečných ság (fantasy alebo sf) a neúnavne používa sekanie, preskakovanie z jednej dejovej línie na druhú. Veľmi mi to vadilo, pretože preskakoval na úrovni kapitol (jedna kapitola tu, druhá tam) a ku koncu boli kapitoly iba dve – tri strany dlhé. Akonáhle sa čosi začalo diať, pán spisovateľ sa presunul na inú líniu, kde sa nedialo nič. Tento postup bol v poriadku u Tolkiena (preskoky na úrovni knihy), Sapkowského (CHCEL som vedieť, čo sa deje s Ciri aj s Geraltom), no tu mi liezol na nervy. Inak veľmi pekne a hladko rozprávaný príbeh sa rozsekal tak, že som mal občas chuť knihu odhodiť, preskakovať kapitoly a vôbec. Našťastie sú tu dejové línie len dve, keby ich bolo viac, kniha by nemala šancu na dobré hodnotenie. A vďaka aj za dobrý preklad, keby ma rušil ešte aj ten… Neviem, neviem.

Zvyšok hodnotenia je v rukách celého cyklu – keď skončí, môžeme sa o tom porozprávať. Myšlienka a zápletka deja sa nedajú po prvej knihe zhodnotiť, pretože tu žiadne nie sú. Je tu len príbeh. S pár nápadmi (morské zombie sú dobré, tiež maličká víla Mellie), no inak je to klasická fantasy mohutného druhu. Nič nové. Nič prevratné.

Ostrovy čarodejů, Drake David, fantasy cyklus (1. diel) (Návrat, orig. Lord of the Isles (Volume 1), obálka Thomas Thiemeyer, preklad Leona Malčíková, brož., 420 strán, 209 Kč, ISBN 80–7174–382–8)


8. marca 2001
Rastislav Weber