![]() |
Netopier vs. splodenec pekla. Dvaja milovníci plášťov. Jeden čierneho, druhý karmínového. Kto z nich zvíťazí? Alebo bude všetko úplne inak?
Ak by sme chceli byť sarkastickí, tak dodáme: samozrejme, že všetko bude inak.
My však nechceme byť sarkastickí.
Každopádne faktom je, že komiks Batman/Spawn je klasický zástupca veľkolepého amerického crossoveru dvoch slávnych osobností. Takže je zrejmé, že skôr alebo neskôr pochopia, že v skutočnosti obe stoja na jednej lodi a po pochopení danej situácie (a jej akceptovaní) bok po boku suverénne vyrazia do drsného súboja proti spoločnému nepriateľovi.
Tak to proste chodí. Nuž a kto by to mal vedieť lepšie, ak nie Temný rytier? Je na svete už od konca 30. rokov 20. storočia, patrí k najlegendárnejším postavám superhrdinského komiksu (hoc paradoxne nedisponuje žiadnymi superschopnosťami, ak nerátame miliónové majetky a nerealistickú tvrdohlavosť) a tak nečudo, že to neprináša len ohromujúce zisky do stajne DC. Úspech má i svoju odvrátenú stranu mince (čo by na to povedal Harvey Dent?): je čoraz náročnejšie napísať niečo, čo tu ešte nebolo. Nečudo, že ochrancu mesta Gotham sa jednotliví scenáristi snažia okrem iného dokopať do crossoverov. Takže sa v minulosti čelne zrazil nielen s kultovým katom Sudcom Dreddom a dokonca s oplašenými Nindža korytnačkami (zatiaľ v češtine vyšli dva diely), ale taktiež, a teraz sa radšej niečoho pevne držte, zažil crossover i so Scooby-Dooom a jeho veselou partiou.
Teraz došiel rad na Spawna, civilným menom Ala Simmonsa. Vydaním tohto komiksu si CREW plní staré hriechy minulosti nielen svojej, ale i hriechy za iných českých vydavateľov. Presne tak, hoc to môže znieť neuveriteľne, až do roku 2024 sa na tuzemskom trhu neobjavila žiadna komiksová kniha, v ktorej by figuroval Spawn. Je pravda, že nemáme do činenia s nijak extra starou postavou, na stranách komiksov sa pohybuje len od začiatku deväťdesiatych rokov, ale aj tak. Jedinou výnimkou zostáva časopis Crew z roku 1998. Pritom Spawnov tvorca Kanaďan Todd McFarlane je v Čechách vydávaný často, najmä jeho spider-manské zárezy Úhel pohledu, Utrpění, Mutantský faktor, Zrození Venoma či Inferno.
Pritom v USA je Spawn ikona. Muž s podobne temnou minulosťou ako Bruce Wayne. Obaja prekliati drsnou pečaťou smrti. Smolu, čo sa kinematografie týka, mal však predsa len i na americkom kontinente. Tam sa totiž dočkal jediného hraného filmu. Konkrétne v roku 1997 v snímke nazvanej… ehm, Spawn. Tá pri rozpočte 40 miliónov dolárov celosvetovo zarobila necelých 90 miliónov a kritiky vo všeobecnosti nepatrili k najlepším (najpozitívnejšie bola hodnotená paradoxne vedľajšia rola klauna v maniakálnom podaní Johna Leguizama).
Šťavnato vyzerajúci crossover vychádza v atraktívnej podobe. Môžete sa spoľahnúť na riadne hrubú knihu (pozostávajúcu z temer troch stovák strán), pevnú väzbu, prebal a desiatky strán bonusov. Nájdete medzi nimi tradične alternatívne obálky a netradične ZNOVA celý príbeh nazvaný Ďábel války (viac o ňom nižšie), akurát bez farieb a s dialógmi v angličtine. Pripomína to podobnú kurióznu situáciu z komiksu Ostrov Dr. Moreaua (Comics Centrum, 2022), ktorý mal 120 strán, pričom samotný komiks končil po strane päťdesiat a nasledoval zase celý komiks od začiatku, len bez farieb. Nuž, je to trochu svojský bonus. V prípade komiksu Batman/Spawn ale o čosi menej udiera do očí, keďže na väčšine strán sa predsa len nachádzajú komiksy a nie bonusy. Určite by sa hodili textové bonusy. Tak či onak, Spawn je v našich končinách vcelku neznáma veličina, takže bonusy didaktického charakteru by akiste neboli od veci. Rovnako by sa určite každému páčili informácie o tom, kedy, ako, prečo, za čo a načo ten či onen príbeh vznikol.
Kniha obsahuje tri komiksové dobrodružstvá. Dva sú staršieho dáta, máme dočinenia s retrom z prvej polovice deväťdesiatych rokov. Tretie vzniklo po roku 2000. Síce za nimi stoja scenáristické ikony Frank Miller (300, Sin City a kultové batmanovky o jeho začiatkoch a koncoch Návrat Temného rytíře a Rok jedna), Chuck Dixon (Punisher, Batgirl: Rok jedna a najmä legendárny Knightfall, kde Bane zlomil väzy Bruceovi Wayneovi), Alan Grant (Lobo, Sudca Dredd), Doug Moench (Batman: Smrt v rodině) a samotný McFarlane. Objektívne však treba skonštatovať, že hoci výsledok ich práce ponúka viacmenej presne to, čo čakáte od spojenia takých ponurých entít, ako sú Batman a Spawn, táto komiksová antológia sa predsa len spolieha v prvom rade na tu viac, inde menej (ale stále nadštandardný) omračujúci vizuál. Postarali sa oň silné kalibre Klaus Janson (Spider-Man: Smrt a vztahy, Bendisov Daredevil), Greg Capullo (Batman Scotta Snydera, Temné noci – Metal) a aj McFarlane, ktorý sa celý život okrem scenáristiky venuje zároveň ilustrátorstvu.
Knihu otvára najnovší crossover dotyčných pánov. Pochádza z roku 2022 a zaujímavé na ňom je, že aj keď dosť ťaží zo spomínaného Snyderovho runu o „sovách“, scenár nepísal Snyder, ale McFarlane. Zato jeho víziu do výtvarnej podoby pretavil Capullo, ktorý spolupracoval práve so Snyderom na Sovom tribunáli. Je pravda, že tribunál bol spočiatku u Snydera geniálny, lež časom postupne upadol do letargie, pretože sa ním prestalo šetriť a začal sa pchať aj tam, kam sa nehodil, čím sa jeho sila postupne rozriedila. Vo filmoch zostáva dodnes Soví tribunál neodpremiérovaný, hoc Matt Reeves a Robert Pattinson dlhodobo naznačujú, že je to ich obľúbený motív z komiksov a je možné, že ich spoločná netopieria vízia (odpálená v r. 2022) k tomuto soviemu fenoménu pomaly, nenápadne (ako je ostatne vo zvyku Sovieho tribunálu) smeruje. Uvidíme.
Druhý v poradí je krátky príbeh Ďábel války s Jansonovou kresbou, pričom na scenári pracovali až traja autori: Moench, Dixon a Grant. Príbeh rozpráva o jednej z najmrazivejších, do dnešných dní uspokojivo nevysvetlených záhad amerických dejín ( „fanúšikom“ stačí povedať dve slová: Croatoan a Roanoke).
Knihu uzatvára spolupráca scenáristu Millera a McFarlanea na pozícii hlavného ilustrátora. Jeho výtvarný štýl je tradične mäsitý, „hlučný“ opulentný, veľkolepý.
Komiksom je radosť listovať, ale už horšie je čítať ho. Scenáre sú nejeden raz na hranici zrozumiteľnosti a originality, jedno horšie ako druhé. No charizma oboch postáv, veľa bonusov a kvalitná, dynamicky robustná kresba (s impozantnými farbami) z toho predsa len robia nadpriemer.
Hodnotenie: 70 %
Komiks Batman/Spawn si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link
Batman/Spawn (orig.: Batman/Spawn: The Deluxe Edition)
Autor: Charles Dixon, Todd McFarlane, Alan Grant, Frank Miller, Doug Moench
Vydavateľstvo: CREW
Rok vydania: 2025
Ilustrácie: Greg Capullo, Todd McFarlane, Klaus Janson
Jazyk: český
Preklad: Jan Kukrál
Počet strán: 280
Väzba: šitá v tvrdých doskách s prebalom
I SBN: 978–80–7679–690–4
Recenzent Ivan Kučera je pod prezývkou Tron aktívny na stránkach CSFD.cz. Ivana Kučeru poznáme aj ako autora knihy Obchádza nás temnota, na ktorú tu máme recenziu, a najnovšie aj hororu Prasa, na ktorý tu máme tiež recenziu a môžete si ho kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link.
Pod týmto linkom nájdete články od Ivana Kučeru na Fandom.sk.