Šiesty zmysel

M. Night Shyamalan

„Dobrý večer! Vítam vás pri dnešnej časti relácie Recepty na úspech! Tentokrát to bude mimoriadne náročné. Pokúsime sa totiž ukuchtiť druhý najúspešnejší film roka (pre tých, čo len včera vyliezli z jaskyne – v roku, kedy má premiéru pokračovanie Lucasových Hviezdnych vojen, sa zásadne súťaží iba o druhé miesto v komerčných rebríčkoch). Naša úloha bude o to ťažšia, že varechy sa nechopil skúsený kuchár, lež dvadsaťdeväťročný začiatočník, ktorý nielenže má nevysloviteľné meno, ale navyše vďaka svojmu indickému pôvodu vyzerá ako jeden z náruživých cestovateľov na trase východoslovenská osada – Helsinki. Pán Shay… Shalam… No, skrátka vitajte!“

„Dobrý večer.“

„Pamodaj, ako vravieval súdruh Mináč. Upozorňujem tiež, že nebudeme mať príliš veľký rozpočet, takže sa musíme zaobísť bez tradičných ingrediencií, z akých sa zvykne pripravovať výdatné hollywoodske menu. Zabudnite teda na bohatú výpravu, davové scény i počítačové efekty, dokonca aj krvi použijeme len štipku. Takže, pán Shamaylan…“

„Shyamalan.“

„Áno, takže, z čoho vlastne pripravíme tento pokrm?“

„Základnou surovinou bude inteligentný, dobre premyslený a pomerne originálny príbeh.“

„Ale to je veľmi nezvyčajné! Tento materiál používame len zriedka. Povedzte nám o ňom niečo bližšie. Kde sa dá zohnať?“

„Tak tento príbeh som vypestoval vo vlastnej hlave. Je o detskom psychiatrovi Malcolmovi Croweovi. Ten sa po traumatickom zážitku, keď sa mu jeden z jeho bývalých (a zjavne nevyliečených) pacientov vlámal do bytu a prehnal mu telom kus olova, ocitá v ťažkej kríze. S manželkou už prakticky nekomunikuje, namiesto toho sa až prehnane sústreďuje na svojho nového pacienta, osemročného Colea. Chlapec sa vyznačuje veľmi zvláštnym chovaním – no ale správajte sa normálne, keď máte schopnosť vidieť mŕtvych a tí od vás stále niečo chcú…“

„Zaujímavé! Ako budeme postupovať ďalej?“

„Tento príbeh je dobré servírovať veľmi pomaly, s dôrazom na dobre napísané dialógy a precízne budovanie napätia, aby sa nám vytvorila tá správna zimomriavková atmosféra…“

„Ide vám to naozaj skvele! Pozrite, akú mám všade husiu kožu! Dokonca aj naša asistentka… Aha, pardon, to sú bradavky. Ale vy sa nedajte rozptyľovať, pán Shmaylan…“

„Shyamalan.“

„…a pokračujte.“

„Tu musím podotknúť, že aby bola chuť dostatočne výrazná, treba pridať kvalitné herecké výkony. Malcolma by mal hrať niekto, kto je dostatočne veľká hviezda (aby nám pritiahol do kín divákov) a zároveň dokáže uhrať túto neľahkú postavu. Ja som vybral Brucea Willisa.“

„Hoďte ho tam, očividne je vo vrcholnej forme! Ale čo to? Predstaviteľ malého Colea je taký výborný, že aj Bruce je vedľa neho akýsi bezvýrazný, bez chuti a farby.“

„To je Haley Joel Osment, herecký objav roka. Na jeho výkone závisí dôveryhodnosť celého príbehu, ale ako vidíte, ide mu to tak dobre, až z toho chodí mráz po chrbte. Oscarová nominácia ho neminie, takisto ako predstaviteľku jeho matky, Toni Colletteovú. Tak, a keď je jedlo hotové, podávame ho ozdobené skutočne originálnou záverečnou pointou.“

„Nuž, tá sa mi zdá trochu predvídateľná, ale nevadí. Dovoľte mi nazrieť do hrnca… A áno, je to tu, prosím potlesk! Podarilo sa nám pripraviť prekvapenie roka a jeden z najlepších hororov všetkých čias! Vážení diváci, pán Shmalaynan…“

„Shyamalan.“

„…uvaril zázrak, nad kvalitami ktorého krútia hlavami aj tí najznámejší hollywoodski šéfkuchári! Úplne na záver nám ešte povedzte, ako ste túto vynikajúcu lahôdku vlastne nazvali?“

„ŠIESTY ZMYSEL.“

„Výborne, ďakujem vám za návštevu a želám všetkým dobrú chuť. Garantujem vám, že po tomto jedle si oblížete všetky prsty. Ehm, slečna asistentka, povedal som prsty!“

Hodnotenie: 8/10


13. júla 2000
Ďuro Červenák