Asterix a Obelix: Misia Kleopatra

Alain Chabat

Galskí hrdinovia Asterix a Obelix sú nesmrteľné postavičky francúzskeho comicsu a rovnako nesmrteľné sú aj ich kreslené filmy (prvý tuším zo sedemdesiatych rokov, a prvý klasický – Prekvapenie pre Cézara – z roku 1985) . Výbornou (a vcelku duchaplnou) zábavou bol aj prvý hraný film o ich dobrodružstvách – A&O kontra Cézar z roku 1999. Teraz do naších kín prišiel film druhý – A&O: Misia Kleopatra a… je to čosi diametrálne odlišné. Kým celý kult týchto galských bojovníkov pracoval s vlastnými nápadmi, Misia Kleopatra sa vydala cestou paródie všetkého – a len voľne vychádza z kresleného filmu Asterix a Kleopatra (z roku 1968). Ak sa chystáte toto dielko navštíviť, oprášte si svoje znalosti kinematografie a znížte IQ asi tak na 68. V tomto filme totiž uvidíte aj Darth Vadera veliť rímskym légiám…

Nuž, zápletka je klasická – podľa kreslenej prvotiny. Kleopatra sa nechá vyprovokovať Cézarom (teda jej milencom) a uzavrie s ním stávku, že mu Egypťania postavia za tri mesiace palác, aký nemá ani v Ríme. Kráľovná Nílu poverí úlohou staviteľa Numérobisa – trošku nešikovného architekta, ktorému nerobí problémy naprojektovať dvere uprostred steny, vo výške päť metrov nad zemou. Poverenie prebieha formou: „buď mi to postavíš a ja ťa zasypem zlatom, alebo ťa zožerú krokodíly“ Numérobisovi je jasné, že to nestihne (aj Cézar je toho názoru, že sa nič tak rýchlo nepostaví :-) a tak príde na geniálny nápad. Jeho tatko sa kedysi priatelil s istým galským druidom a len čarodejná sila takéhoto muža dokáže splniť vražednú úlohu krásnej Kleopatry. Čosi-kamsi a Numérobis odchádza do Galie…

Tak, a je vám jasné, o čo pôjde. Druid Panoramix má mäkké srdce a tak aj so svojou ochrankou (A&O) odcháza do Egypta – variť čarovný nápoj pre egyptských robotníkov. Protivníkmi im budú Rimania (Cézar akosi nechce prehrať stávku) a Amonbofis, odstrčený dvorný architekt a dočasný krmič krokodílov. Začne sa vojna čarovného nápoja proti intrigám púšte a Níl také ródeo ešte nezažil…

Nuž, potiaľto je to ok – ide o bežnú zápletku Asterixovských príbehov. Horší je však prístup, ktorým film natočili. Tento najvýpravnejší francúzsky film (Piaty element sa neráta, ten produkovali Američania) totiž začali stavať z ingrediencií najprimitívnejšej paródie – ktorá je ale napodiv celkom zábavná. Je to síce smiech cez slzy, ale rehotať sa budete. Herecké výkony žiadne, ale na hercoch bolo vidieť, že sa pri nakrúcaní bavili. Počínajúc Christianom Clavierom (Asterix), cez Jamela Debbouze (staviteľ Numérobis, výborný bol ako Lucien v Amélii z Montmártru) až po Moniku Belucci v úlohe Kleopatry…

Na ilustráciu humoru Misie Kleopatra vám predstavím pár scén. O nič neprídete, pretože o pointu či prekvapenie vo filme nejde a všetky scény aj tak treba vidieť. Tak trebárs – Caius Céplus (ktorý si nepamätá mená a pobočníkovi hovorí Fujtajfus, aj keď sa v skutočnosti volá Antivirus), tak tento chlapík chodí v tmavom plášti a veľkej prilbe s obrovským chráničom zátylku. A tak nie sú zriedkavé scény, keď sa k publiku otočí chrbtom, prejde do tieňa a… zaznie imperiálny pochod. In the Galaxy far far away… :-) Vo filme je aj bojová scéna, keď sa staviteľ a jeho konkurent napijú čarovného nápoja a začnú sa biť. Keďže má staviteľ len jednu ruku, jeho kung-fu vyzerá ako záverečný súboj Nea a agenta Smitha. A súboj ďalej pokračuje, chlapci odrazu vykríknu v ľubozvučnej čínštine a idú sa biť seriózne. Nie však do bambusového hájika, ale medzi chrámové stĺpy – ich boj však do detailov paroduje wuxia pian, mýtický štýl boja použitý v Tigrovi a Drakovi. Takže asi tak – na tomto je postavený humor Misie Kleopatra. Nikomu sekne, niekomu (možno) nie – rozhodne však nečakajte duchaplnú zábavu A&O kontra Cézar…

Bodové hodnotenie radšej nedám. V rámci tradičného ocenenia (hereckých výkonov a príbehu) by to bolo tak 3/10, ale to by bolo nefér. Pretože baviť sa rozhodne budete…


16. apríla 2002
Rastislav Weber