Niekedy jednoducho viete, že oznámený komiks bude stáť za to. Five Ghosts nie je výnimkou. Propagačný plagát spred pár mesiacov nám predstavil Fabiana Graya, zlodeja, ktorý dokáže používať unikátne schopnosti. Za ne vďačí duchom lukostrelca, detektíva, kúzelníka, samuraja a upíra. Ako schopnosti získal, ako ich používa a aký je príbeh takzvaných duchov? To som nevedel, ale nápad ma zaujal a kresba Chrisa Mooneyhama mi veľmi pripomínala kresebný štýl Johna Buscemu, do ktorého som sa zaľúbil, keď sa mi ako decku dostal do rúk ním kreslený Barbar Conan od vydavateľstva Semic Slovart. Plagát hlásal, že sa príbehu Five Ghosts dočkáme v marci tohto roku, a konečne je tu prvé číslo. Tak sa na to pozrime.
Fabian Gray je pre niektorých ľudí zlodej. Pre iných dobrodruh. On sám seba považuje za lovca pokladov. A mnohé nasvedčuje tomu, že ním je. Keď navštívil Rakúsko, tak sa vlámal do istého zámku v horách za účelom „získania“ jedného drahokamu. To, na čo by iní potrebovali komando skúsených vojakov, zvládol Gray ľavou zadnou. Má totiž nadanie. Či skôr päť nadaní. Keď sa Fabian pred rokmi pokúšal získať artefakt zvaný „Kameň snov“, jeho telo sa stalo hostiteľom piatich duchov, ktorých schopnosti môže naplno využívať. Rýchle reflexy a smrtiacu presnosť lukostrelca. Um a nadanie mága. Intuíciu, logiku a dedukciu toho najlepšieho detektíva. Disciplínu a šermiarske schopnosti samuraja. A krvilačnosť legendárneho upíra.
Fabian pátra po pokladoch a klenotoch pre bohatých klientov a klientky (s ktorými sa väčšinou aj vyspí), no po dobrodružstve v Rakúsku ho čaká jedna súkromná záležitosť v Londýne. Byť hostiteľom piatich prízračných tvorov totiž nie je žiadna sranda a niekedy sa Fabian prestane ovládať. Našťastie má náš dobrodruh po ruke asistenta Sebastiana, ktorý sa vyzná v mocných artefaktoch viac než ktokoľvek iný na svete. Plus vie ako pomôcť Fabianovi, keď sa duchovia pokúšajú prevziať kontrolu nad jeho telom. No napriek tomu to nie je to, čo najviac Fabiana trápi. Jeho prioritou je pomôcť niekomu, o koho kedysi „prišiel“ počas jedného z mnohých dobrodružstiev. Naše nebojácne duo musí zachrániť Silviu, Fabianovu sestru, skôr než päť duchov naveky ovládne hostiteľa.
Niekedy sa tie najlepšie príbehy zrodia z tých najjednoduchších nápadov. Sú to tie nápady, ktoré sa nachádzajú niekde medzi vynaliezavosťou a očividnosťou, pri ktorých vyslovení sa plesnete rukou po čele a vykríknete: „Že mi to nenapadlo ako prvému.“ Niektoré komiksy sú také jednoduché, až sú úžasné, a také blbé, až sú brilantné. Five Ghosts je jeden z nich. A to je kompliment. Scenárista Frank J. Barbiere a kreslič Chris Mooneyham predstavili svoj komiks svetu na minuloročnom newyorskom Comic Cone. Čitateľov zaujal a keď autorov kontaktovali ľudia z Image Comics, bolo isté, že Five Ghosts má jasnú budúcnosť.
Barbiere sa nechal pri písaní inšpirovať pulpovými príbehmi z 30. až 50. rokov. Samotný koncept s jedným človekom, ktorý má mnoho osobností, mi pripomenul sériu Cowboy Ninja Viking z roku 2009. No Five Ghosts ma zaujalo viac práve kvôli tomu, čo sú tí duchovia zač. Lukostrelec je legendárny Robin Hood, mág je všemocný Merlin, majstrom dedukcie nie je nikto iný než Sherlock Holmes, katanou sa oháňajúci samuraj je Mijamoto Musaši (stratég, taktik, filozof a autor Knihy piatich kruhov) a upírskym duchom je gróf Drakula. Musíte uznať, že to je veľmi sympatická zostava „hrdinov“, napriek ich snahe ovládnuť hostiteľa.
Samotná podoba komiksu stojí tiež za to. Konkrétne rozdelenie príbehu. Je to ako sledovať seriá, rozdelený na krátke epizódy končiace celostránkovou kresbou. Buď ide o explóziu, alebo o zlosyna, ktorý sa maniakálne smeje a nad hlavou sa mu nadnášajú tváre jeho pánov. Five Ghosts obsahuje všetko, čo by mal správny pulpový príbeh obsahovať: mystické artefakty, dvojplošníky, nacistov, vzdelaného asistenta, africké pavúčie kmene, duchov a krásne, no drsné ženy. Ale aj najlepšie nápady sú zbytočné, ak ich kresebné stvárnenie stojí za konský prd. Už na začiatku som písal, že mi kresba pripomína kresebný štýl Johna Buscemu, a vôbec som netušil, ako blízko som k pravde.
Kreslič Chris Mooneyham je fanúšikom komiksov 60. až 80. rokov, nehovoriac o pulpových dobrodružstvách. Je vidno, že sa okrem Buscemu nechal inšpirovať aj Frankom Millerom, Nealom Adamsom, Gilom Kaneom, Joeom Kubertom a Alexom Tothom. Mooneyham naplno využíva tiene a jeho panely sú nabité akciou, pulpovosťou a dobrodružstvom. Ide o perfektnú prezentáciu Barbierovho scenára. Obaja autori si dali za úlohu navrátiť do komiksov zmysel zábavy a dobrodružstva, ktorý v mnohých dnešných komiksoch chýba. Musím povedať, že sa im to podarilo na jednotku.
Pulpové dobrodružstvo je žáner, ktorý bol ostatných päťdesiat rokov v amerických komiksoch prehliadaný. Odkedy sa dostali do popredia superhrdinovia, pulpové komiksy sa pomaly začali sťahovať do úzadia a v popredí zostalo iba pár exemplárov. Ale začína to vyzerať tak, že nastal čas ich návratu. Resuscitovaný Rocketeer od IDW, Black Beetle Francesca Francavilla a Five Ghosts sú toho dôkazom. A to je v dnešnej dobe, keď je trh presýtený neustále reštartovanými superhrdinskými sériami, iba dobre.
Five Ghosts: The haunting of Fabian Gray
Píše: Frank J. Barbiere
Kreslí: Chris Mooneyham
Vydáva: Image Comics
Rok vydania: 2013