(Ne)známy vesmír

Larry Niven sa už dávno stal klasikom žánru SF a žijúcou legendou. U nás (resp. v Česku) vyšlo niekoľko jeho samostatných románov a niekoľko, na ktorých sa podieľal ako spoluautor. Vytvoril si svoj vlastný osobitý svet budúcnosti pod názvom „Známy vesmír“ a umiestnil doň väčšinu svojich diel. Literárne ocenenia aj ohlas čitateľov si získal románom „Prstencový svet“ a rovnako úspešné boli aj jeho pokračovania. Tentoraz sa na pulty dostáva jeho poviedková zbierka „Neutrónová hviezda“, v ktorej sa stretneme zo známymi (Beowulf Shafer, loutkař Nesse), ale aj neznámymi postavami, situáciami a vecami. Mnohé z poviedok sú dejovo a časovo situované pred jeho romány a tak sa mnohokrát dozvieme, čo čomu predchádzal

Poviedky v zbierke sú kvalitatívne vyrovnané a všetky sa držia príjemne vysoko nad priemerom, aj keď boli napísané v rozpätí rokov 1966–9. Technické a technologické reálie v Nivenových poviedkach (a v jeho dielach ako takých vôbec) sú špecifické a veľmi originálne a to ich často krát zachránilo od skĺznutia do naivity v neskorších rokoch toho úžasného technologického pokroku, ktorý teraz zažívame. V Etike šílenství som sa síce chvíľu motal v schizofrenických úvahách a psychoanalýze hlavného hrdinu, ale príbeh psychicky chorého paranoika nabral nečakaný spád a vyústil do parádnej pointy. Táto poviedka je v zbierke jedna z najstarších, trochu to poznať na technickom pozadí príbehu a jeho výstavbe, ale vôbec vám to neuberie na čitateľskom zážitku. O tom, že handicap môže byť naozaj rôzneho druhu hovorí poviedka Handicapovaní. Niekedy ide o to určiť, čo ešte handicap je a čo už nieje a či je to vôbec handicap, alebo niečo iné. Pomôcť potom takému handicapovanému mimozemskému druhu nemusí byť také jednoduché…

Celý „Známy vesmír“ mali kedysi pod kontrolou Otrokári, neznáma vyhynutá rasa, po ktorej ostalo množstvo zvláštnych a tajomných artefaktov. Keď sa vedec v poviedke Pozústatek ríše, skúmajúci tieto artefakty, ocitne v smrteľnom ohrození dobyvačnými Kzintmi, rasou, proti ktorej vedú ľudia neustále vojny, neostáva mu nič iné, iba využiť niektoré zvláštne vlastnosti týchto artefaktov na svoju obranu…

Poviedka Neutrónová hviezda bude asi mnohým čitateľom známa. Aj keď u nás v minulosti nevyšla, veľa sa o nej nahovorilo. Larrymu Nivenovi priniesla najvyššie SF literárne ocenenia Huga aj Nebulu v roku 1967–8. Popisuje jedno z dobrodružštiev Beowulfa Shafera, kedy je tlakom okolností a prázdnotou peňaženky donútený absolvovať jednu podozrivú výskumnú misiu k jednej ešte podozrivejšej hniezde…

V románe „Prstenec“ je odvolávka na jednu udalosť z minulosti Loutkařov. Ide o panický útek pred nebezpečenstvom, hroziacim z jadra galaxie. Poviedka V jádru objasňuje práve pozadie tejto udalosti. Hrdinom príbehu nie je nikto iný ako Beowulf so svojím typickým prievanom v peňaženke, či skôr na konte. Láka ho však vyskúšať aj nová loutkařské technógie.

Přízemák je názov ďalšieho príbehu a hovorí sa tak aj človeku, ktorý pochádza zo Zeme a vôbec nezáleží na tom, ako dlho už na Zemi nepobýva, alebo ako dlho brázdi vesmírom. Je skrátka zaškatulkovaný a s týmto sa nedokáže zmieriť jeden bohatý Beowulfov priateľ. Rozhodne sa investovať nemalú čiastku na to, aby sa tohto zaradenia zbavil a podľa draho získaných informácii od Outsiderov, rasy putujúcej vesmírom a obchodujúcej s informáciami, sa rozhodne s Beowulfom podniknúť expedíciu na najzvláštnejšie miesto v galaxii.

Do mierne akčnejšej roviny sa prenesieme v poviedke Neškodná zbraň. Znova sa tu stretneme s bojovnými, ale trochu prihlúplymi Kzintmi a tajomnou zbraňou, ktorá tu ostala po jednej z rás podrobených Otrokármi. Kzinti majú o zbraň a jej výskum enormný záujem, pretože by mohla konečne zvrátiť pre nich zahanbujúci priebeh vojny s Ľudmi…

Posledný príbeh Etika dlouhověkosti je vlastne detektívka o hľadaní uneseného významného mimozemšťana. Na scénu nastupuje znova náš starý známy Beowulf Shafer, ktorý sa s priateľom snaží vystopovať únoscov a odhaliť motívy ich činu. Dostanú sa pri tom do smrteľných nebezpečenstiev a ich život visí často krát na vlásku, pretože únoscovia sú nekompromisní a idú tvrdo za svojími cieľmi… Komu nie je tvorba Larryho Nivena cudzia, pre toho je táto knižka doslova povinná. Verím, že sa zapáči každému labužníkovi starej, dobrej a poctivej SF. Z knižky dýcha elán a nadšenie SF zo šesťdesiatych rokov a drvivá väčšina z vás ani nebude chcieť veriť, že tie príbehy sú staré už vyše tridsať rokov, pretože sú aktuálnejšie, ako mnohé súčasné.

Redakčná úprava Walesu je už skoro tradične dôsledná a môžeme sa čoskoro tešiť na ich ďalšie pripravované tituly zo sveta Známeho vesmíru. Malo by to byť o vojnách zo Kzintmi…

9/10


Larry Niven: Neutrónova hviezda, orig. Neutron Star, V. Soukup – Wales 2001, prekl. M. Kraus, obál. R. Čermák, 309,– Sk, 300 s.


17. januára 2002
Anton Stiffel