„Pán profesor, v uplynulom týždni vyvolali vaše vyjadrenia obrovské rozhorčenie a vášne v celej spoločnosti. Mohli by ste televíznym divákov vysvetliť svoje stanovisko?“
„Veľmi rád, pán redaktor. V prvom rade chcem všetkých ubezpečiť, že starostlivosť o životné prostredie nijako nepodceňujem, naopak …“
„Ako potom vysvetlíte, že ste ho odsunuli na vedľajšiu koľaj?“
„Neodsunul. Znečistené moria a oceány sú rozhodne vážnym problémom a treba sa ním zaoberať. Ale nesmieme ignorovať aj iné hrozby. Tie si …“
„Opäť to robíte! Zatvárate oči nad katastrofou, ktorú nám prináša znečistené životné prostredie.“
„Prosím, neprerušujte ma! Existujú rôzne ohrozenia pre celú planétu. Vo vesmíre sa nachádza plno voľne poletujúcich asteroidov na kolíznom kurze so Zemou. Existuje pravdepodobnosť nárazu …“
„Máme sa báť nejakých šutrov?“
„Vy sám ste v jednej vašej reportáži upozorňovali, že v minulosti dopadli na Zem balvany s ničivými dôsledkami. Veľké ako koralové útesy. Ja len dodávam, že viedli ku zničeniu vtedy existujúcej rozvinutej civilizácie.“
„Snáď neveríte rozprávkam o inteligencii pred nami, pán profesor!“
„Suchozemské nálezy obsahujú veľké množstvo technicky vyspelých predmetov. O mnohých ani netušíme, ako fungovali. Na ťažko obývaných kontinentoch sme objavili …“
„Naša relácia sa zaoberá serióznou vedou! Báchorky o nejakých vzdelaných jašteričkách sem nepatria!“
„Ak nepochopíme a nerozlúštime odkaz histórie, bude sa stále opakovať. Jedna hypotéza tvrdí, že prvou vlnou inteligentných bytostí boli obrie plazy. A takisto vyhynuli po dopade asteroidu.“
„A sme pri jašteričkách! To bolo už dávno vyvrátené.“
„Vyvrátené nie, ale ani dostatočne podložené. Ide len o hypotézu.“
„Už nám chýbajú len bájky o opiciach!“
„Lenže práve tieto teórie sú exaktne potvrdené, pán redaktor. Kedysi sa z opíc oddelila jedna vetva. Po zhruba päťstotisíc rokoch zažila nevídaný rozmach vedy.“
„A vynašli koleso, že?“
„A nielen to! Mali písmo! Lietali do vesmíru!“
„Samé dohady a špekulácie. Všetci dobre vieme, že inteligencia mimo oceánu, na súši, vzniknúť nemôže.“
„Vykopávky ukazujú, že môže.“
„Ako to vlastne celé súvisí so životným prostredím?“
„Predchádzajúca civilizácia sa sústredila výhradne na boj so znečistením, ktoré sama produkovala.“
„Aká civilizácia? Stále si nedáte povedať?“
„Táto rozvinutá spoločnosť zámerne spomalila svoj technologický rozvoj. A keď priletel ničivý asteroid, nemala dosť prostriedkov, aby sa ubránila. Badať istú paralelu s našim vývojom. Reštrikcie zamerané na ochranu životného prostredia významne brzdia vedecký výskum. Ani my zrejme nebudeme pripravení na zrážku s asteroidom.“
„Nerád vás prerušujem, ale musíme sa s vami rozlúčiť. Ako som vás upozorňoval, táto relácia je seriózna a vedecká. Na táraniny neposkytujeme priestor.“
Profesor sa nechcel hádať. Zamával plutvami, zdvihol sa z pieskového dna a vyplával von z televízneho štúdia na šíre more.
- Toto je príspevok do súťaže mikropoviedok Ohnivé pero.
- Je publikovaný v pôvodnom stave, neprešiel redakčnou ani jazykovou úpravou.
- Súťažné poviedky sú publikované pravidelne, každý pondelok jedna až dve.
- Uzávierka súťaže nie je, súťaž trvá priebežne, kým prichádzajú príspevky.
- Čiastkové uzávierky sú dvakrát do roka (jarné a jesenné kolo súťaže) a sú oznámené s dostatočným predstihom. Poviedky, ktoré prídu po uzávierke, sú po dohode s autorom presunuté do ďalšieho kola.
- Na hodnotenie poviedky má vplyv jej čítanosť, počet a obsah komentárov a najmä záverečné verejné hlasovanie, ktoré sa uskutoční po čiastkovej uzávierke.
- Vyhodnotenie a odmenenie víťazov sa uskutoční priebežne, po ukončení hlasovania, dátum najbližšieho termínu redakcia oznámi s dostatočným predstihom.
- Viac v pravidlách súťaže.
- Najnovšie aktuality o súťaži Ohnivé pero sa dozviete aj na facebookovskej stránke súťaže.