![]() |
Píše sa rok 2200 a Ráma sa vracia. Ako sa ľudstvo popasuje s mimozemskou návštevou? Samo už nie je rovnaké ako pred sedemdesiatimi rokmi počas prvého kontaktu.
V roku 2200, sedemdesiat rokov po prvom stretnutí s mimozemskou loďou Ráma, sa v slnečnej sústave objaví ďalší objekt neznámeho pôvodu. Tentoraz je ľudstvo pripravené a vysiela k záhadnej lodi tím expertov, aby konečne rozlúštili tajomstvá, ktoré zostali po prvej návšteve nezodpovedané. Posádka však netuší, aké prekvapenia ich čakajú v útrobách mimozemského plavidla, ani to, že ich misiu narušia vnútorné konflikty medzi dvanástimi vedcami a astronautmi.
V knihe Ráma II autor kladie dôraz na psychologické konflikty medzi postavami. Ich odolnosť je často relatívna a závisí od konkrétnych situácií. Stretávame sa tu s Nicole des Jardins, psychologičkou a lekárkou, ktorá oplýva silnou vôľou a schopnosťou zvládať stresujúce situácie. Jej vnútorná sila pramení z jej profesionálneho zázemia aj osobných skúseností.
Ďalšou výraznou postavou je Richard Wakefield, inžinier, ktorý sa prejavuje ako pragmatický a vyrovnaný člen posádky. Jeho technické schopnosti a pokojný prístup ho robia jedným z najspoľahlivejších členov tímu.
V príbehu Ráma II sú najintrigujúcejšími postavami tie, ktoré sa zapájajú do manipulácií a osobných konfliktov počas misie. Napríklad Francesca Sabatini je ambicióznou novinárkou, ktorá často manipuluje ostatnými a sleduje predovšetkým svoje vlastné záujmy. Jej správanie je motivované túžbou po moci a uznaní. Tak isto záhadný Shigeru Takagishi, politik a člen posádky, má skryté agendy a jeho rozhodnutia sú často vedené skôr politickými záujmami než vedeckým cieľom misie.
Tieto postavy odrážajú širšiu tému ľudských úkladov a konfliktov, ktoré sa v knihe objavujú na pozadí prieskumu Rámu. Vypočítavosť niektorých členov posádky sú často jedným z hlavných dôvodov kritiky knihy, pretože odvádzajú pozornosť od sci-fi prvkov príbehu.
Kniha Ráma II, ako aj jej pokračovania, sa od pôvodného diela Arthura C. Clarka výrazne odlišujú. Tieto zmeny sa čitateľom často nepáčia, niektorým sa práve vďaka nim druhý diel čítal lepšie. Autor sa viac zameriava na ľudské konflikty. Popri prieskume záhadnej mimozemskej lode sa príbeh sústreďuje na medziľudské vzťahy, politické intrigy a osobné konflikty, čo mnohým čitateľom môže pripadať ako odklon od pôvodného sci-fi ducha.
Pôvodná kniha Stretnutie s Rámom bola známa svojím chladným, vedeckým a tajomným tónom. Pokračovanie pridalo melodramatické prvky a sexuálne scény. Treba uznať, že na knihe cítiť odklon od Clarkovho štýlu. Príbehu dodáva šťavu najmä spoluautor Gentry Lee. Už to nie je len suchý príbeh o vedeckých poznatkoch, ale trojrozmerná kniha so živými postavami, ktoré majú vlastnú agendu. Dej je stále napínavý, no obsahuje aj viac introspektívnych momentov. Riešia sa témy ako reakcia ľudstva na stretnutie s vyššou inteligenciou, morálne dilemy a vzťah medzi vedou a ľudskými ambíciami. Tieto témy kombinujú vedeckú fascináciu so sociálnymi a filozofickými aspektmi, čo oslovuje široké spektrum čitateľov.
Ak ste aj vy čitateľmi, ktorým zmeny v druhej knihe sadli viac, určite si nenechajte ujsť aj ďalší diel série, ktorý vyšiel v slovenčine vo vydavateľstve mamaš pod názvom Rámova záhrada.
Hodnotenie: 90 %
E-knihu Ráma 2 si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link
Ráma 2 (orig.: Rama II)
Séria: Ráma
Žáner: sci-fi
Autor: Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Preklad: Patrick Frank
Vydavateľstvo: mamaš
Rok vydania: 2023
Jazyk: slovenský
Počet strán: 448
Väzba: pevná
ISBN: 9788082680853
Súvisiaci link
Recenzie a články o sérii Ráma na Fandom.sk
Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.