Recenzia – Neal Shusterman: Nimbus

Nimbus

Nimbus miluje ľudí. Musí ich milovať. Radí im v každej chvíli života a o tých, ktorých rodičia opustia, sa postará. Oživuje, kontroluje a riadi všetko, na čo dosiahne. Len dve skupiny ľudí nepočujú jeho hlas: kosci a podivíni.


Upozornenie: V recenzii budú spomínané dôležité udalosti z prvého dielu série.

Program riadi svet

Druhý diel série Žatva smrti sa vo veľkej miere zameriava na Nimbus, jeho pôvod a vnútorné procesy. Pokiaľ sme v jednotke čítali úryvky z denníkov koscov, teraz sa dostávame do intímnych útrob softvéru. Jeho tón je veľmi mierny a láskavý, nedokážeme a ani nemáme ho za čo odsudzovať. O to viac nás spolu s ním trápi vyčíňanie koscov nového rádu a ich pohŕdanie ľudskou dôstojnosťou. Aby mohol svoju úlohu vykonávať spoľahlivo, napája sa Nimbus na mikrofóny a kamery pozapájané na každom kroku. V niektorých častiach sveta však experimentuje a ponecháva ľuďom súkromie domova. Miestami ale dej privádza čitateľa k myšlienkam, že by bolo možno lepšie, keby program predsa len nemal hluché miesta.


Lucifer

Citra na konci prvého dielu získa postavenie kosca a spolu s ním aj povinnosť skosiť Rowana. Stihne mu však veľmi netradičným spôsobom udeliť ročnú imunitu, čím mu poskytne priestor na vykonanie pomsty. Po veľkom požiari, v ktorom zmiznú telá koscov nového rádu, ostane na Goddardovom prsteni povolenie pre Rowana kosiť. Hoci si mnohí kosci po Goddardovej smrti vydýchli, postoje schvaľujúce kosenie bez limitov sa začínajú objavovať aj inde vo svete. Rowan sa prezlečie do zakázaného čierneho rúcha a prehľadávaním Nimbovho submozgu si vyberá svoje obete z radov koscov. Tak sa zrodí kosec Lucifer. Všetci úplatní, nemilosrdní a zaujatí nositelia smrti sa musia mať na pozore. Pomstiteľ ich telá nemilosrdne páli, aby sa nedali znovu oživiť. Spoločenstvo ho nedokáže vypátrať a Nimbus mu v tom nevie pomôcť, keďže Lucifer spĺňa logické pravidlá na to, aby ho považoval za kosca. Napriek všetkej snahe sa v predošlej časti Goddardovi nepodarilo Rowana zlomiť, práve naopak, vyvolal v ňom silný hnev a odpor voči nemorálnym hromadným jatkám. No aj keď si myslí, že ho nemajú ako zastaviť, nájde sa niekto, kto na pomstu využije jeho najbližších.


Ctihodný kosec Anastázia

Citra, ktorej kosecké meno znie Anastázia Romanovova, pod vedením Curieovej vymyslí svoj vlastný systém kosenia. Dáva pritom obetiam mesiac času na to, aby si dali do poriadku život a rozlúčili sa s rodinou. Pohoršuje tým tak tradičných ako aj nových koscov. Svojimi silnými postojmi však priťahuje najmä mladých kolegov a spolu s Curieovou tvoria silnú dvojicu. Ich spôsob života ostro kontrastuje s prepychovými rúchami vykladanými drahými kameňmi, akými dav ohuroval Goddard a jeho spoločníci. Shusterman v tejto časti celkovo viacej pracuje s morálnymi otázkami ohľadom smrti, pričom si jednotliví kosci svoje konkrétne spôsoby neustále zdôvodňujú tým, ako ľudia umierali kedysi v starom svete.


Zaujímavý svet

Samotný Nimbus môže na niekoho pôsobiť znepokojivo, na iného upokojujúco. Aj napriek tomu, že ho stvorili ľudia, pôsobí ako všemohúci a vševidiaci Boh, ktorý všetko chráni a udržuje v rajskom poriadku. Časom však tento pocit opadá a my vidíme aj jeho slabiny. Čím ďalej, tým viac niektoré úvahy a udalosti pôsobia až mysticky, čo však nie je na škodu, len to textu pridáva ďalšiu rovinu. Shusterman cez postavu Nimbovho agenta Greysona čitateľom priblíži vzťah umelej inteligencie a rôznych vrstiev ľudstva. Zoznámime sa tak s prostredím, v ktorom sa pohybujú podivíni, a dostaneme aj viac filozofie od Nimba a tónistov, čo svet Žatvy smrti len obohatí a pridá mu na živote.

Kniha sa číta veľmi dobre a dej rýchlo odsýpa. Akcia sa strieda s pomalšími časťami budujúcimi postavy, avšak čitateľ zažije aj klasický neduh vstávania z mŕtvych. Môže to znieť ako zvláštna výčitka knihe, ktorá je vlastne celá o oživovaní, no práve tu by sa nemalo so smrťou narábať benevolentne. Naozaj by bolo sympatickejšie, keby aspoň jedna mŕtvola ostala mŕtvolou alebo sa ňou vôbec nestala. Hlavné postavy sa snažia udržať si aj napriek všetkým pokusom a vplyvom vysoké morálne štandardy a bude zaujímavé sledovať, aké prekážky im Neal Shusterman pripraví v pokračovaní.

Hodnotenie: 95 %


Knihu Nimbus si môžete kúpiť napríklad v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link

E-knihu Nimbus si môžete okamžite stiahnuť v Martinuse, pre podrobnosti kliknite na tento link


Nimbus
Séria: Žatva smrti II
Žáner: scifi
Autor: Neal Shusterman
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2019
Jazyk: slovenský
Preklad: Katarína Figová
Počet strán: 472
Väzba: brožovaná
ISBN: 9788055639284


Súvisiaci link

Recenzia – Neal Shusterman: Kosec


Recenzentku Valériu Scholtzovú k fantastike priviedol Harry Potter a odvtedy je vernou fanúšičkou tohto žánru. Momentálne ju baví objavovať slovenských autorov. Nájdete ju aj na blogu, Instagrame a Facebooku pod prezývkou Knižný predátor. Pod týmto linkom nájdete články Valérie Scholtzovej na Fandom.sk.


1. júla 2021
Valéria Scholtzová
Zdroj informácií