Los Angeles – Skupina vedcov pracuje na návrhu štandardizovaného protokolu opatrení pre prípad kolízie našej planéty s kométou, alebo veľkým asteroidom. Človek totiž pre svoju záchanu dokáže urobiť viac, ako svojho času dinosaury, ktorých záhubou sa pred šesťdesiatimi piatimi miliónmi rokov stal náraz vesmírneho telesa. Zjednotenie vedcov prišlo ako odpoveď na neustále rastúci záujem o informácie týkajúce sa rojov asteroidov a komét, ktoré okolo Slnka obiehajú v tesnom susedstve so Zemou. Obavy vzbudilo najmä niekoľko falošných poplachov z nedávnej minulosti.
“V istom zmysle vieme, čoho sa máme báť. Terz ide o to určiť, do akej miery by sme sa mali obávať. Táto otázka sa totiž týka každého,” povedal Daniel D. Durda, výskumný pracovník oddelenia skúmania vesmíru pri Juhozápadnom Výskumnom Ústave v meste Boulder, v americkom štáte Colorado.
V minulých týždňoch medzi odborníkmi zaoberajúcimi sa rizikom kolízie vzbudila pozornosť práca D. Durdu a jeho kolegov Clarka R. Chapmana a Roberta E. Golda. Tento 19-stranový dokument si kladie za cieľ povzbudiť diskusiu o spôsobe zmeny terajšieho stavu “hazardu a nerovniováhy”, s akými dnešný svet prijíma možné riziko nárazu.
“Ľudia chápu, že ide o vážny problém. I to, že sme sa touto možnosťou začali konečne vážnejšie zaoberať, je v poriadku. Dôležité je prejsť na konkrétnu debatu o to, čo by sa skutočne stalo, a čo z toho by sme dokázali odvrátiť,” hovorí profesor Richard Bizel z MIT, autor stupnice ohrozenia potenciálnym nárazom. “Myslím, že štádium ľahkovážnosti sme už prekonali.”
Vážnosť situácie ilistruje i projekt, v ktorom sa NASA snaží katalogizovať minimálne 90% všetkých objektov blízkych Zemi – NEO (z angl. near Earth object) väčích, ako 1 kilometer.
Do skupiny objektov NEO patria kométy- ľadovo-prachové gule, ktoré vznikajú na okraji Slnečnej sústavy a asteroidy – telesá tvorené zväčša horninou a kovom, ktoré zas vznikajú vo vnútornej Slnečnej sústave, medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera.
Občas sa stáva, že sa niektorý z týchto objektov priblíži k Slnku, či už v dôsledku gravitačného pôsobenia a lebo kolízie s iným telesom, a jeho trajektória sa skríži s obežnou dráhou Zeme.
Astronómom sa zatiaľ podarilo zmapovať približne polovicu z odhadovaného celkového počtu 1 100 telies NEO.
“Prieskum zatiaľ trvá len niekoľko rokov, ale už prineisol niektoré veľmi významné výsledky,” hovorí Thomas Morgan, jeden z členov pozorovacieho teamu NEO.
V prípade objavenia asteroidu, alebo kométy smerujúcej k Zemi vedci navrhujú, aby bola dráha tohto objektu buď odchýlená raketou, alebo jeho zničenie zveriť atómovej bombe.
Reálne šance I náklady na podobný projekt sa však zatiaľ nedajú odhadnúť, pretože varovanie môže prísť i neikoľko rokov dopredu.
V prípade zlyhania by sila kolízie Zeme s telesom o priemere jeden kilometer bola 10 milión- násobne väčšia, než sila výbuchu atómovej bomby zhodenej na Hirošimu. Takýto náraz by na väčšinu ľudstva mal rovnaký dopad, ako mal kedysi obdobný náraz na vtedy žijúce dinosaury.
“Verejnosť veľmi dobre pozná príbeh dinosaurov a očakáva, že sa niekto postará o to, aby podobne nedopadol aj človek,” píše vo svojej vlastnej práci spolupracovník NASA a oborník na vesmírne prostredie Bill Cooke.
Americká Federálna Agentúra pre Stav Ohrozenia (FEMA) by bola schopná konať rovnako, ako v prípade ohrozenia hurikánom, alebo počas nedávneho kontrolovaného zhodenia ruskej vesmírnej stanice Mir.
„Ak by sme sa dopočuli o tom, že sa na Zem rúti väčší objekt, ktorý by dokázal spôsobiť omnoho masívnejšie škody, okamžite by sme obyvateľstvo začali upozorňovať,“ povedal hovorca agentúry FEMA Marc Wolfson.
Zatiaľ sa informovanosť obyvateľstva stará na Internete občasne zverejňovaný bulletin, voľne rozširovaný médiami.
“Čo sa týka konkrétnejšieho postupu, zatiaľ nebolo nič pevne stanovené. A práve to je našim cieľom. Kto by mal o hrozbe vedieť prvý? Kto vôbec? Nie je našim záujmom niečo tajiť, ale predsa len nie je dobré príliš často vyvolávať paniku, ” píše D. Durda.
“Falošný poplach” sa v poslednej dobe opakuje približne každé tri roky, naposledy minulý rok v novembri, kedy astronómovia oznámili pravdepodobnosť 1:500, že sa asteroid 2000 SG344 v roku 2030 zrazí so Zemou.
Podľa vtedajšieho oficiálneho postupu Medzinárodnej Astronomickej Únie bola táto správa zverejnená 72 hodín po potvrdení rizika nárazu so Zemou.
Ďalší astronómovia však rýchlo dokázali nesprávnosť pôvodných výpočtov.
Bol to normálny vedecký postup, v očiach verejnosti sa však javil, ako omyl,” hovorí Binzel. “musíme nájsť zlatú strednú cestu medzi prílišnou otvorenosťou – okamžitým informovaním o priebežných výsledkoch, a dlhým vyčkávaním na ten najmenší posledný kúsok informácie, ktorý by naše obavy potvrdil.”
Niektorí odborníci však tvrdia, že podobné omyly nie sú vecou vedy, ale verejnej mienky.
“Problém spočíva v komunikácii, a nie v tom, čo robíme,” povedal predseda pracovnej skupiny NEO pri Medzinárodnej Astronomickej Únii, David Morrison, “Ide o to zvoliť správy postup komunikácie s médiami a verejnosťou.”   Calibre