Tygří srdce

Fortschen, Keith

Tak ako máme málo vesmírnej science fiction na filmovom plátne, stretávame sa s ňou zriedkavo aj v literatúre (ak zabudneme na startrekovské romány). Svetu vládnu nekonečné fantasy ságy a tak môžeme byť vďační za každý poctivý vesmírny súboj, za každé odpálené torpédo a za každý zničený stroj odporných emzákov. Nuž, a za sériu Wing Commander, ktorú nám pravidelne servíruje vydavateľstvo Klub Julese Vernea (Poutník), môžeme byť skutočne vďační – je to totiž nie len bojová sf z vesmíru, ale dokonca vesmírna sf skvelá. Je síce založená na svete vesmírnych simulátorov Wing Commander a sleduje jednotlivé diely hry ako stopársky pes, napriek tomu je zvládnutá s bravúrou a dokáže prekvapiť na každej stránke…

Ale… V prípade, že ste niekedy hry zo série Wing Commander hrali, máte pri čítaní týchto kníh silný handicap. Poznáte totiž pointu vopred – a uznáte sami, pri čítaní napínavej knihy, kde ide o pointu (kto prežije a kto nie), to nie je to pravé orechové. V knihách Nálet bez návratu a Flotila útočí to nebolo až také markantné (nesledovali ste dej z pohľadu hlavného hrdinu hier – Chrisa Mavericka Blaira), no Tygří srdce je už doslovným prepisom hry Wing Commander 3: Heart of the Tiger. Ocitáte sa na palube lietadlovej lode Victory a spolu s Blairom musíte doviesť zúfalý útok Pozemšťanov do víťazného konca. Rasa Kilrathi hodila na stôl svoje esá a homo sapiens musí blufovať – ak chce prežiť.

To, že papierové Tygří srdce sleduje hru, je však handicapom aj bez toho, aby ste poznali samotný vesmírny simulátor. Kniha je totiž napísaná ako mozaika čriepkov, kde sa dôraz sústreďuje na bojové akcie – akoby to boli misie v hre. Blair sa zoznamuje s posádkou Victory, letí na prieskumný let, prvýkrát zlyháva, prvýkrát útočí na nepriateľa, útočí na torpédoborec, snaží sa ochrániť palivový čln, ochrániť tajnú zbraň Pozemšťanov, odhaľuje zradu (samozrejme v boji) a letí v ústrety konečnému súboju. Stretáva sa s hlavným záporákom hier princom Thrakhathom a… vôbec. Kniha končí tak, ako končila hra – bez perličiek naviac. Ďalšie osudy hlavných hrdinov sa dozvieme až v ďalšej knihe (ktorú už KJV pripravuje) – v Cene svobody (Wing Commander 4: Price of Freedom)…

Kniha sa napriek handicapom čítala dobre – najmä vo finále, keď už príbeh prestal byť taký… misioidný. Spočiatku dej kríval, na rozdiel od predchádzajúcich dvoch kníh, kde bol príbeh strhujúci od prvej stránky. Je to skutočne zvláštne, ak zvážime fakt, že všetky knihy napísal ten istý spisovateľ, pravdepodobne sa fakt s kopírovaním deja hry podpísal na knihe viac, než by bol autor čakal. Blair Tygří srdce dostal menej priestoru pre emócie, vzťahy sú len zľahka načrtnuté – a istej romanci by som v reáli veľmi ťažko uveril. Postavy sú menej plastické (hlavne tie z hry – Maniak Marshall, kapitán Eisen etc), celkovo ma Tygří srdce nedostalo tak, ako predchádzajúce diely série. Nedržal som totiž hrdinom palce, až na pár výnimiek (dve) mi boli ukradnutí…

Hodnotenie – 7/10 (stále akčné a dynamické, škoda tej rozdrobenosti po misiách a slabých postáv – a vadil mi aj deus ex machina v podobe finálneho riešenia, presne podľa hry)

Tygří srdce, Fortschen W. R., Keith A., bojová space opera, séria Wing Commander (Klub Julese Vernea, orig. Heart of the Tiger, preklad Jiří Engliš, obálka Jan Patrik Krásný, brož., 396 strán, 219 Kč, ISBN 80–85892–60-X)


1. augusta 2002
Rastislav Weber