Ulrikova kladiva

Abnett, Vincent & Wallis

Svet Warhammeru je starý, korene má v osemdesiatych rokoch – vtedy spoločnosť Games Workshop prestala byť iba distribútorom hier a začala produkovať vlastné. Ich odpoveďou na Advanced Dungeons & Dragons bol v roku 1986 systém Warhammer Fantasy Roleplay a z neho bol už iba krôčik ku knihám z tohto skutočne prepracovaného sveta. Vznikla Čierna knižnica (Black Library TM), ktorá sa rok za rokom plnila románmi plnými upírov, nekromantov, temných rytierov, démonov a – samozrejme – hrdinov „bez bázne a hany“. U nás sme dosiaľ poznali len dvojicu Gotrek & Felix Williama Kinga, v tomto roku nám ale Polaris pripravil nových autorov – Dana Abnetta, Nika Vincenta a Jamesa Wallisa, ktorí spolu vytvorili zbierku poviedok časovo zoradených do podoby románu. V tomto roku udreli na nekromantov Ulrikove kladivá…

Svet Warhammeru je obrovský (pozrite si mapu – ale pozor, má 1 MB) a jediným znakom ktorý drží všetky krajiny a postavy pohromade je čierna mágia Chaosu. V Impériu ani v Bretonnii nenájdete bielych mágov – a to sú pritom kráľovstvá tých „dobrých“. Každý kúsok mágie je poznačený zlom, ktoré so sebou priniesla Apokalypsa v dávnej minulosti a ani rytieri vlčieho boha Ulrika nemusia byť práve kladní. Každý si so sebou nesie svoje zlo a to vyrazí na povrch v najnevhodnejšej chvíli – zvyčajne vtedy, keď na Middenheim zaútočia nekromanti. Tak, ako sa to udialo v roku, keď kňaz Morra (boha smrti) vypálil chrám…

Vo všeobecnosti mám radšej dlhé poviedky ako romány, v poviedke sa totiž málokedy pritrafí nudná scéna a kratšie texty bývajú lepšie vypointované. Preto som s potešením prijal formu knihy Ulrikova kladiva – ktorú napísali traja autori ako nadväzujúce poviedky. Pekne sa všetci vystriedali, jeden sa postaral o osudy Ulrikových rytierov, druhý o zlodejíčka Kruzu a tretí o Morrovho kňaza, ktorý sa kedysi volal Dieter Brossmann. Spoločné pre všetky postavy bolo iba to, že čelili hrozbe, ktorá pomaly zovrela mesto. Poviedky sa pomaly rozbiehali, preplietli a nakoniec vyústili do krvavého (a žeravého) finále – tak ako sa na dark fantasy patrí. Žiaden fanúšik Gotreka & Felixa nemôže byť sklamaný, pretože tu nájde všetko, čo hľadal – snáď len trpaslíčieho zabijaka nie. Je tu klasický príbeh boja dobra so zlom, tajomstvo odhaľované po troškách, láska a smrť v pomere 5: 95 a kopec pekne vykreslených postáv, ktorým sa dajú držať palce…

Kniha má vlastne len pár chybičiek. Po prvé, postáv je priveľa. Okrem pár kľúčových sa tu motajú dve desiatky ďalších a tvária sa ako dôležité. Nie je tu jedna postava, nad smrťou ktorej by som plakal, emócie sa rozptýlili medzi veľké množstvo pešiakov. Iste, keby som bol chcel, rozhodol by som sa pre jednu z postáv, ale nevedel som, ktorú – všetky vyzerali rovnako dôležito. Potom je tu ešte problém niektorých poviedok – pseudokapitol. Niektoré nie sú vypointované, sú len do počtu – aby vysvetlili pozadie deja. Nuž, a také vysvetľovačky nudia. No a nakoniec – toto všetko tu už bolo. Nie je tu ani štipka originality – a keď si to prirátate k neexistencii ústrednej postavy a k absencii humoru, dostávate úplne bežnú (len trocha temnejšiu) fantasy. Dobre sa číta, ale to je všetko.

Hodnotenie – 6,5/10 (Za formu poviedok a a za Nepriateľovu stratégiu – bola skutočne majstrovská. Škoda len, že to hrdinovia pokazili :-)

Ulrikova kladiva, Abnett, Vincent & Wallis, dark fantasy (Polaris, orig. Hammers of Ulric, preklad Michal Toman, obálka Martin Hanford, brož., 373 strán, 209 Kč, ISBN 80–85911–97–3)


10. apríla 2002
Rastislav Weber